Müdürlüğümüzce 18 Aralık Uluslararası Göçmenler Gününün İkincisi Kutlandı.18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü Ordu İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından kutlandı.18 Aralık Uluslararası Göçmenler Günü sebebiyle Ordu  İl Göç İdaresi Müdür V. Mustafa TAŞ, Yabancılar ve Uluslararası Koruma Çalışma Grup Başkanı İl Göç Uzman Yardımcısı Abdulkadir KATIRCIOĞLU ve Irak, Afgan, Suriye uyruklu göçmen temsilcilerinden oluşan heyet tarafından Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tarık Yarılgaç makamlarında ziyaret edildi.

Vali Balkanlıoğlu ” İnsanlar doğup büyüdükleri, yüzyıllardır yaşadıkları memleketlerini niye terk ederler? Niye her şeylerini bırakıp icabında ceketini bile almadan kaçmak zorunda kalırlar? Bu çok sorgulanması gereken bir konu. Tarih boyunca genelde insanlar bir yere yerleşir, mesken tutar, orayı imar ve ihya ederler. Başka birileri de gelip oraları zapt etmek, ellerinden almak, oralara yerleşmek isterler. Modern dünyamızda artık hukuk normlarının, insan hakları gibi evrensel değerlerin ön planda olduğu günümüz modern dünyasında bile ne yazık ki, bu durum geçerliliğini devam ettiriyor. Eylemler ve söylemler tamamen birbirinde farklı. “diye konuştu. 

İnsanlar memleketlerinde mutlu, refah içerisinde, huzurlu yaşamaya hakları olduğu halde terk etmeye zorlanıyorlar. Ülkelerin saldırılarına uğruyorlar. İç savaşlar ve karışıklıklar insanları memleketlerinden terk etmelerine yol açıyor” diyen Vali Balkanlıoğlu, ”Yaşanan mağduriyetler bizleri de çok etkiliyor. Biz elimizdeki ekmeği, evimizi sizlerle paylaştığımız için mutluyuz. Sonuçta dili, dini, ırkı ne olursa olsun biz insanlığa sahip çıkmak zorundayız. Her şeyimizi paylaşmaya hazırız ve paylaşıyoruz da. Sizler buraya geldiniz. Misafirimizsiniz. Göç İdaresi Müdürlüğümüz her türlü sıkıntınızda çözüm bulmaya çalışıyor” şeklinde konuştu ve Göçmenler Günü’nü kutladı.

Rektör Yarılgaç, kültürlerarası iletişimin önemine vurgu yaparak “Göç nedeniyle meydana gelen mağduriyetleri her toplum lehine çevirebilecek güce sahiptir. Farklı kültürleri ve toplumları tanıyabilmek için içinde bulunduğumuz bu durumu bir fırsata çevirebiliriz. Şu an ülkemizde ve bölgemizde Orta Doğu'dan yüz binlerce insanı misafir etmekteyiz. Misafir ettiğimiz insanların kültürlerini tanıyıp kendi kültürümüzü de onlara aktararak kültürlerarası diyalog köprüsü kurabiliriz. Bu vesile ile göçmen vatandaşlarımızın Uluslararası Göçmenler Günü’nü kutluyorum. Valiliğimize de bu çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu ziyaret kapsamında, Vali İrfan Balkanlıoğlu Ordu İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nün çalışmalarıyla ilgili, Rektör Yarılgaç Orduda yaşayan göçmenler hakkında ; Ordu İl Göç İdaresi Müdür V. Mustafa TAŞ tarafından bilgilendirildi.
Kayıt: 22.12.2016
Güncelleme:2.1.2017
Paylaş


WS05